останні новини в УкраїніБлогиВолинське Управління МВС України інформує - блог компанії Управління МВС України у Волинській області ► Як захиститися від злочинця та не "перестаратися"?
знайти
+ Створити блог  

Управління МВС України у Волинській області

Як захиститися від злочинця та не "перестаратися"?


Інстинкт самозбереження – чи не одна з найрозвинутіших властивостей людського організму. Відчуваючи небезпеку, людина неодмінно буде намагатися захистити себе та своїх рідних. Проте далеко не всі методи самозахисту вписуються у рамки нашого українського правового поля. То як вчасно зупинитися, щоб не перевищити допустимих норм та зберегти власне життя?

Звідки до нас іде небезпека?

Досвідченні бійці стверджують, що головне залишитися живим, а вже яким способом ви це зробите – справа зовсім інша. Однак юристи застерігають від цього, адже Кримінальний кодекс України дає чітке розуміння понять «необхідна оборона» та «уявна оборона». Таким чином, перевищуючи свої, скажімо, «повноваження», ви замість того, аби захиститися, самі стаєте злочинцем. Тому потрібно добре розуміти, як правильно захищатись, і, звичайно, не забувати, що найбільша людська цінність – це її життя.

Ні для кого не секрет, що вулиці великих міст після настання сутінок стають «полем бою» для злочинців, які є особливо небезпечними для перехожих, котрі захмелілі чи заклопотані поспішають повернутися до своїх домівок. Ситуації та особи, що несуть у собі певну загрозу, відомі вже давно і про них неодноразово говорили працівники міліції. В першу чергу, це грабіжники, зловмисники, що вже знають, як заволодіти вашими речами. У таких випадках, якщо ви не впевнені у власній фізичній спроможності дати відсіч, краще віддати всі цінні речі, але зберегти життя та здоров’я.

Трапляються й такі ситуації, що громадянин сам не є об’єктом зазіхань, але опиняється не там і не в той час. Якщо ж ви стали випадковим свідком злочину, то повинні добре зорієнтуватися на місці, щоб вирішити, як діяти далі: чи власноруч запобігти правопорушенню, чи все ж таки якомога оперативніше повідомити до міліції й чекати на її приїзд.

Також варто добре знати правила самозахисту, коли жертва не ви, а ваша оселя. Звичайно, кожна людина прагне вберегти особисте майно та не дозволити злочинцям не те щоб його викрасти, а й пошкодити. У цій ситуації кожен має сам визначитися, що для нього має більшу цінність – життя чи матеріальні речі? Проте й захищати свою домівку потрібно. Якщо ви перебуваєте у квартирі або приватному будинку і відчули, що до вас ідуть непрохані гості, то перш за все попіклуєтесь про безпеку ваших рідних та близьких. Для цього щонайменше не потрібно розпочинати війну з нападниками, адже це до конфлікту додасть ще більше агресії й призведе до трагічних наслідків. Крім того, варто обладнати помешкання сигналізацією, або у випадку виникнення будь-якої загрози негайно телефонувати на 102.

Інша, чи не одна з найнепередбачуваніших, небезпека – це свавілля хуліганів. Якщо на вас нападає грабіжник, то ви добре розумієте, що він не має на меті позбавити вас життя, проте якщо на вулиці чіпляються хулігани, то від них можна очікувати будь-чого. Ось тут потрібно поводити себе дуже обережно та не провокувати сторону-противника на конфлікт. Елементарна відмова на прохання «Сігарєтка є?» може вартувати вам життя.

Хулігани бояться психологічно підготовлених противників

То як себе поводити, коли ситуація добігає до критичної точки кипіння, коли страх, замішаний на адреналіні, заважає об’єктивно дивитися на речі, коли противник сильніший за тебе чи застає тебе зненацька? Російський дослідник конфліктів Костянтин Алексєєв радить дотримуватися декількох основних правил, якщо до сутички залишилися лічені секунди, але ще є шанс її уникнути.

Проходячи повз агресивно налаштовану групу людей, у жодному разі не опускайте очей. Потуплений погляд у землю може стати для хуліганів сигналом до нападу. Існує думка, що так ходять жертви. З іншого боку, погляд просто в очі суперник може розцінити як виклик, що також спровокує напад. Найоптимальніший варіант – дивитися ніби крізь противника. Це погляд людини, яка не боїться, проте й не бажає конфліктувати.

Якщо вас зупинили та намагаються з вами розмовляти, не можна «розводити теревені» з цими людьми, адже такий маневр слугує лише для того, щоб ви втратили обачність і з’явився привід на вас напасти. Тим більше, що питання зазвичай ставлять зовсім безглузді («Чого ти тут ходиш?», «Чого смієшся?» «Ти що, заблудився?»). На них не потрібно давати серйозних відповідей, намагайтеся відповідати на такому ж рівні.

Крім того, не