ГоловнаБлогиЕконом Фреш - блог компанії Економ Фреш ► Стороннім вхід не заборонено, але переваги — у співвласника
знайти

Стороннім вхід не заборонено, але переваги — у співвласника


Нотаріус ЛуцькКожний співвласник на свій розсуд може розпоряджатися належною йому часткою в спільній власності. Для розпорядження часткою, зокрема й для відчуження, він не повинен просити згоди інших учасників спільної часткової власності. У той же час їм далеко не байдуже, хто займе місце співвласника, який відчужує свою частку. Тому в законодавстві закріплені норми, які, не обмежуючи прав співвласника на розпорядження своєю часткою, водночас забезпечуючи (наскільки це можливо) інтереси решти учасників спільної власності. Цій меті покликані слугувати положення про переважне право купівлі відчужуваної частки.

Учасник права спільної часткової власності має право самостійно розпоряджатися своєю часткою в праві спільної власності на річ. Однак при продажу своєї частки сторонній особі, він зв'язаний правом на цю частку інших власників. Тому продаж сторонній особі належної кожному з власників частки в праві спільної власності на спільну річ, можливий тільки за умови дотримання права переважної купівлі, яка належить іншим співвласникам. У ч.1 ст.362 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) закріплено, що у разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. Відповідно до цього права, продавець зобов'язаний у письмовій формі сповістити інших учасників спільної власності про намір продати належну йому частку з указанням ціни й інших умов, на яких він її продає (терміну продажу, порядку плати грошей тощо). Якщо хоча б один з учасників спільної часткової власності висловить бажання купити частку на зазначених продавцем умовах, то він не має права продати цю частку сторонній особі. Якщо частку, що продається, бажають придбати декілька співвласників, то продавець може продати свою частку кожному з них за своїм вибором. Якщо ж співвласники відмовляться від купівлі частки або не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна — протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право прадати свою частку будь-якій іншій особі.

У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі, співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець. До таких вимог застосовується позовна давність в один рік (ч.4 ст.362 ЦКУ). Право переважної купівлі застосовується тільки при продажу одним зі співвласників своєї частки і не застосовується при продажу одним зі співвласників належної йому частки в праві спільної власності іншому власнику, а також не поширюється на випадки відчуження частки (за договором дарування, міни, довічного утримання), і при продажу частки з публічних торгів, тому що в останньому випадку частка продається тому, хто запропонує більш високу ціну. Не допускається передача переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі. Таким чином, при нотаріальному посвідченні договору купівлі частки у праві спільної часткової власності, нотаріус повинен упевнитися в тому, що всі інші учасники належним чином повідомлені про умови такого продажу.

Бути господарями на своїй прекрасній та чарівній українській землі – запорука становлення міцної незалежної держави, про яку мріяли наші предки. То ж прийміть щирі вітання з нагоди Дня Незалежності України! Нехай у нашому спільному домі панує мир, добробут, натхнення до нових справ, а в кожному серці живе прагнення берегти та примножувати свої звичаї та традиції!
 
м. Луцьк, просп. Відродження, 5, тел.: (0332) 75-12-77, 75-12-26; 
email : inara.3@mail.ru
свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю № 1679 від 28.04.1995 р.
реєстраційне посвідчення № 16 від 27.02.1997 р.

Категорія: рекламно-інформаційний журнал
Теги: нотаріус
Опубліковано: 2010.08.18 23:00
Відредаговано: 2010.08.18 23:08


      Ваш анонімний коментар




Підпишіться на нові коментарі до записів у блогах (RSS 2.0)