ГоловнаБлогиЕконом Фреш - блог компанії Економ Фреш ► Великдень, Пасха, Воскресіння Христове – свято, до якого потрібно готуватися
знайти

Великдень, Пасха, Воскресіння Христове – свято, до якого потрібно готуватися


За два тисячоліття, відколи існує християнство, виробився певний план підготовки до світлого Христового Воскресіння. В українців він починається з духовного очищення, якому сприяє великий піст, що триває сім тижнів. Кожна неділя має свою назву: перша – Прощена, друга – Поминальна, третя – Хрестопоклонна, четверта – Середохресна, п’ята – Поклонна або Похвальна, шоста – Вербна, сьома – Біла або Страсна.  Вже самі назви кажуть про дійства, яких потрібно дотримуватися. У Прощену просити прощення у тих, перед ким  чимось завинили. У Поминальну поминати померлих. У Хрестопоклонну в храмі колись потрібно було відбити тисячу поклонів – стати на коліна, перехреститися, поклонитися і встати. Й так тисячу разів. Середохресна – бо на середину церкви виноситься хрест. Заборонялось прати, білити хати, випікалося ритуальне печиво у вигляді хрестика. На Поклонно-Похвальну прихожанам знов потрібно було відбивати поклони у храмі, а пташечка «хвалилась першим яєчком». На Вербну святять вербу, легенько б’ють, проказують:

Великдень луцьк

Не я б’ю – верба б’є.

Якая? Святая.

За тиждень Великдень,

Паска, ковбаска, червоне яєчко.

Будь здоровий, як вода,

А щасливий, як верба!

А багатий, як земля!

Найбільш журний Страсний тиждень, хоч  людська душа, очищена постом і молитвою, вже наповнюється  вірою у світле Христове Воскресіння і починає готуватися до свята.  Цього тижня білять хати, перуть, прасують, прибирають у будинках і на подвір’ях, тому й Біла неділя.

Великдень Луцьк

У цей час варто поспостерігати за природою. Вона, ніби жива істота, також переживає непростий стан. З Вирію прилітають пташки, відривають небо і на землю сходить весна. Пташки в’ють гніздечка і відкладають яєчка. На Сорок святих (Сороки), 22 березня, лелеки приносять у гніздо сорок галузок, на Благовіщення прокидається зі сну земля, йде у ріст трава, зело, розцвітають перші квіти, нереститься риба. Сім передвеликодних тижнів –  дуже значимі для природи. Природа воскресає-пробуджується після зимового сну-смерті, настає Велик День. І це дуже значимо для людини, яка після постування, ревних молитов, сповіді й причастя, разом із Воскреслим Ісусом Христосом і матінкою Природою готова оновленою увійти у нове літування.

свято Великдень

Великдень – це як вінець для душі! Але це й свято для тіла. Тож кожна сім’я намагається заздалегідь подбати про обновки. До крамничок та на ярмарки вирушають навіть найбідніші українці. Вони до свята Воскресіння намагаються купити для своїх дітей і рідних туфельки і сандальки, платтячка і банти, костюми і маєчки, сорочки і шапки. Хорошим тоном вважається, якщо на перший день Пасхи кожен матиме абсолютно всю нову одіж.

свято пасхи

Великдень – це ще й надзвичайно цікава великодня кухня. Після семитижневого посту православним дозволяється їсти скоромне. І тут вже жіноцтво може продемонструвати свої найкращі якості. Кожна господиня пече паски, печиво, пироги, готує всеможливі м’ясні страви (шинку, ковбаси, холодці), робить різні напої. О, тут жінкам нема рівних. Вони печуть, варять, смажать. Орієнтиром для їх кулінарних здібностей є перевірені часом і практикою рецепти. Смак пасок залежить від якості борошна, кількості яєчних жовтків, розчини і навіть енергетики. Незіпсутий смак і секретні приправи господинь можуть стати вирішальними у приготуванні найзвичайнісіньких страв.  Хоч, як кажуть, важливо не тільки приготувати, а й належно подати до столу. Великодній стіл сервірується особливим чином. Святкова скатертина, у центрі свячена пасочка із запаленою свічкою, крашанки або ж писанки… Воскресне «Христос Воскрес!», традиційна молитва, христосання, радісний  настрій за столом. Це буває тільки раз у році.

Розговівшись, час вирушити на дружню бесіду до рідні. Прихопіть з собою декілька крашанок або писанок – вони стануть найкращим подарунком і дітям, і дорослим. Не забудьте усіх привітати традиційним «Христос Воскрес!» І можна навіть поцілуватись!

Увесь наступний тиждень називається Світлим. Колись починали працювати лиш від середи, яку називали градовою, тому в цей день заборонялось городити городи і працювати на землі. Як і в четвер, який вважається Навським або Вмерлих Великоднем. А перша після Пасхи неділя зветься Провідною або Проводами. Православним у цей день належить провідати могили померлих родичів, помолитись за спокій їх душ.

На Проводи, як і на Великдень, колись не одружувались, не засилали сватів і не хрестили дітей. Так жили наші прадіди, так маємо жити ми, так житимуть наші нащадки.

 

Категорія: Свята
Теги: Пасха, Великдень
Опубліковано: 2011.04.28 10:03

Коментарі:


2013-06-03 22:43:17 Анонімний коментар
но тщетно чтут Меня,уча учениям,и заповедям человечиским Мтф.15,9 Мрк.7,8 .и от истины отвратят слух и обратятся к басням 2 Тмф 4.3,4.
Відповісти

      Ваш анонімний коментар




Підпишіться на нові коментарі до записів у блогах (RSS 2.0)