ГоловнаБлогиЕконом Фреш - блог компанії Економ Фреш ► Спільна власність. Приватний нотаріус Троц Юлія Борисівна
знайти

Спільна власність. Приватний нотаріус Троц Юлія Борисівна


 

Майно може належати на праві власності не лише одній, а й кільком особам (суб’єктам права власності) одночасно. Отже, право спільної власності - це право двох або більше осіб на один об’єкт. Коли право спільної власності здійснюють кілька осіб, їх називають співвласниками.

Цивільний кодекс України розрізняє два ви¬ди права спільної власності: право спільної власності з визна¬ченням частки кожного зі співвласників у праві власності на спільну річ — право спільної часткової власності та право спільної сумісної власності — право власності двох чи більше співвласників без визначення їх часток у праві власності на спільну річ.

Право спільної сумісної власності не поділене на частки, тому усі співвласники мають однакове, рівне право володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном. Право кожного співвласника поширюється на весь об’єкт в цілому, а не на певну його частину.

Спільний об’єкт може складатися з однієї або сукупності речей. Вони можуть бути подільними або неподільними, проте як об’єкт права власності вони утворюють єдине ціле. Це означає, що право кожного із співвласників поширюється на весь об’єкт у цілому, а не на його частину, кожному її учаснику належить право на визначену частку (1/2, 2/3, 3/5 і т. ін.) Це є підставою називати такий вид спільної власності спільною частковою.

Здійснення права спільної часткової власності відбувається за згодою співвласників, в тому числі шляхом укладення договору про порядок володіння та користування спільним майном. Причому кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.

Окремо слід звернути увагу і на розпорядження спільним майном шляхом відчуження чи виділення. Приміром, співвласник має право самостійно відчужити свою частку у праві спільної часткової власності. Однак у разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов’язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом 1 місяця, а щодо рухомого майна — протягом 10 днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі. А якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.

Законом встановлено також наслідки недодержання права привілейованої покупки. При продажу частки з порушенням права привілеєвої купівлі заінтересований співвласник протягом трьох місяців може звернутися до суду з позовом про переведення на нього прав та обов’язків покупця.

Отже, як спільна часткова власність, так і спільна сумісна власність можуть виникати або на підставі прямої вказівки закону, або на підставі угоди (за винятком подружжя, яке, як правило, не має права угодою скасовувати режим спільної сумісної власності).

ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС  ТРОЦ ЮЛІЯ БОРИСІВНА

м. Луцьк, пр. Молоді, 14, тел.: (0332) 78-08-28,

e-mail: trots.yulia@ukr.net

приватний нотаріус Троц Юлія Борисівна

 

Категорія: Юридична справка
Теги: Луцьк, приватний нотаріус
Опубліковано: 2011.05.29 11:09


      Ваш анонімний коментар




Підпишіться на нові коментарі до записів у блогах (RSS 2.0)