ГоловнаБлогиВідпочинок в Карпатах ► Жахи замку графа Карла фон Шенборна
знайти

Жахи замку графа Карла фон Шенборна


Нещодавно випала нагода організувати відпочинок в Карпатах та відвідати славнозвісний замок Шемборнів, що в містечку Карпати Закарпатської області, між містом Мукачево та Свалява. Заснований ще в першій половині XVIII ст. Замок надиво прекрасно зберігся. Палац уособлює дуже складний архітерктурний проект, умовно поділений на парадну частину, яка завершується доштою з годинником (південне крило), господарську частину (північне крило). Обидві частини закму двоповерхові, башта з годинником – чотирьохповерхова. 

Повертаючись до проекту слід відзначити, що за його основу взято астрономічний рік. Такі замки, періоду неоренесансу, зустрічаються дуже рідко. Тут 365 вікон, що дорівнює кількості днів в році, 52 кімнати, що рівнозначно з кількістю тижнів в році, а 12 входів – кількості місяців. Збудований замок з цегли і вкритий черепицею. Східна частина має цокольний поверх, збудований з природнього каменя.

Кожна деталь замку - чи то димар, чи вежа - не просто виконує свої утилітарні функції, але і є прикрасою будівлі. Двері під'їздів та вікна над ними прикрашені вітражами на біблейські теми. Над самим будинком здіймаються 4 вежі різних форм, на кожній з яких жерстяний прапорець з вирізаною на ньому датою споруди замку - 1890.

На території замку знаходиться штучне озеро, зовнішні обриси якого спочатку повторювали контур Австро-Угорщини.

Замок розташований у центрі чудестного т.зв. англійського парку, який займає 19 га. Місце для спорудження замку було вибране настільки вдало, що навколишній ландшафт при влаштуванні замкового парку не потрібно було міняти. У парку зібрано декоративні дерева не тільки з Підкарпатської Русі, а й з багатьох країн світу. Тут можна побачити поряд з ясенем і дубом і катальпу, японську вишню-сакуру, сосну Веймутова, модрини європейської, оцтове дерево та інші екзотичні дерева та чагарники.

Зовнішній вигляд замку неймовірно вразив, оглянувши все, отримавши безліч позитивних емоцій, вирішив зазирнути всередину. Подивитись, як жили колись графи.

Домовившись з охоронцем, всім відомо яким чином це все робиться в нашій державі, потрапив в покої замку. Брудна, прогнила місцями, підлога, страшні віконні рами, дах протікає, стіни у плісняві. Несподівано відчинились двері однієї з кімнат, вдалося ненароком зазирнути всередину. Що я там помітив, можна побачити на фото. Думаю графу Шемборну було б дуже неприємно дізнатися, до якого стану довели його колишній дім. Одним словом – ЖАХ! Куди дивиться адміністрація? Невже всім байдужа доля одного з дуже небагатьох, збереженого до наших днів, чудесного замка? Чи можливо комусь вигідно довести до часткової руйнації цей об’єкт, щоб потім викупити за безцінь? Відповіді на ці запитання знайти не вдалося. Дуже шкода, що не вміємо цінувати історію.

Категорія: Карпати
Теги: санаторій, карпати, шемборн, замок
Опубліковано: 2011.08.26 15:52
Відредаговано: 2014.03.03 15:02


      Ваш анонімний коментар
Підпишіться на нові коментарі до записів у блогах (RSS 2.0)