ГоловнаБлогинотаріальна стаття ► нотаріальна стаття
знайти

нотаріальна стаття


Тільки навчаючись та постійно вдосконалюючись ми можемо досягнути істини…

Порівняльно-правовий аналіз відкриття спадщини та перевірки нотаріусом факту смерті, часу і місця відкриття спадщини за Інструкцією про порядок вчинення  нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 р.за N 283/8882 та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595.

 Відповідно до Цивільного кодексу України спадщина  відкривається   внаслідок   смерті   особи   або оголошення її померлою.
 Часом  відкриття спадщини є день смерті особи або день,  з якого вона оголошується померлою. Якщо  протягом  однієї  доби
 
померли  особи,  які могли б спадкувати одна після одної,  спадщина відкривається  одночасно  і окремо щодо кожної з них.
Якщо кілька осіб, які могли б спадкувати одна після одної, померли під час  спільної  для  них  небезпеки  (стихійного  лиха, аварії,
 
катастрофи   тощо),   припускається,   що  вони  померли одночасно.  У цьому випадку  спадщина  відкривається  одночасно  і
 окремо щодо кожної з цих осіб.
Місцем  відкриття  спадщини  є  останнє  місце  проживання спадкодавця. Якщо  місце  проживання   спадкодавця   невідоме,   
місцем відкриття   спадщини   є  місцезнаходження  нерухомого  майна  або основної  його  частини,  а  за  відсутності  нерухомого
  майна  - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Розглянемо біль ширше розкриття даних понять за допомогою порівняльної таблиці наведеної нижче:

Витяг з Інструкції  про порядок вчинення  нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 р.за N 283/8882  

 212. Нотаріус при видачі свідоцтва про право на  спадщину  за законом  перевіряє факт смерті спадкодавця,  час і місце відкриття спадщини,  наявність підстав для  закликання  до спадкоємства  за законом  осіб,  які  подали  заяву  про  видачу  свідоцтва,  склад спадкового  майна,  на  яке  видається  свідоцтво  про  право   на
спадщину.   На   підтвердження   цих   обставин   від  спадкоємців
обов'язково вимагаються відповідні документи.

   

 Так, факт  смерті  і  час  відкриття спадщини підтверджуються свідоцтвом органу реєстрації актів  цивільного  стану  про  смерть спадкодавця.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Якщо особи,  які могли б спадкувати одна після одної, померли протягом  однієї  доби,  спадщина  відкривається  одночасно і щодо
кожного з них окремо.

 

 

 

 

 

 

Часом відкриття   спадщини   після  смерті  реабілітованих  у встановленому  порядку   громадян   є   день   прийняття   рішення
відповідною  Комісією  з питань поновлення прав реабілітованих про
повернення  спадкоємцям   першої   черги   майна   реабілітованого (відшкодування його вартості).

 Коло спадкоємців першої черги визначається на день  винесення цього    рішення.   Факт   смерті   спадкодавця   -   громадянина, реабілітованого у встановленому порядку (19),  а також  належність до  кола  спадкоємців  першої  черги  щодо  майна  реабілітованого (відшкодування   його   вартості)   визначається    на    підставі відповідного    рішення   Комісії   з   питань   поновлення   прав реабілітованих,  яке  повинно  містити  перелік   документів,   що стверджують відповідні факти.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Якщо об'єктів нерухомого  майна  декілька  й  їх  місцезнаходження різне,  місцем  відкриття  спадщини  є  місцезнаходження одного із об'єктів  цього  майна  за  вибором  спадкоємців. 

За  відсутності нерухомого  майна  місцем  відкриття  спадщини  є місцезнаходження
основної  частини  рухомого  майна,  що  може  бути   підтверджено відповідним   свідоцтвом  про  державну  реєстрацію  транспортного засобу, витягом з реєстру прав власності на цінні папери тощо.

Місце відкриття  спадщини   (пункт   185   цієї   Інструкції) підтверджується:

·         свідоцтвом  органу  реєстрації  актів цивільного стану  про  смерть  спадкодавця,  якщо  останнє   постійне   місце проживання    і    місце    його   смерті   збігаються; 

· довідкою житлово-експлуатаційної організації,           правління житлово -будівельного   кооперативу   про   його   постійне   місце  проживання; 

·         записом у будинковій книзі  про  постійне  проживання спадкодавця,   а   якщо  місце  проживання  померлого  невідоме документом  (витягом  з  Реєстру  прав  власності  та   ін.)   про місцезнаходження  нерухомого  спадкового  майна  або його частини.

У разі   відсутності   у  спадкоємців  зазначених  документів нотаріус вимагає копію рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення місця відкриття спадщини.

Витяг з Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595.

1. Відкриття спадщини. Перевірка нотаріусом факту смерті, часу і місця відкриття спадщини

1.1. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою проте  Рішення суду про оголошення фізичної особи померлою або про встановлення факту смерті особи в певний час не може бути прийнято нотаріусом на підтвердження факту смерті.

1.2. При зверненні спадкоємця у зв’язку з відкриттям спадщини нотаріус з’ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

1.3. Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребовування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану.

1.4. У разі неможливості пред’явлення спадкоємцями свідоцтва про смерть спадкодавця нотаріус повинен витребувати від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть.

1.5. Якщо смерть громадянина була зареєстрована на території іншої держави, нотаріусу подається відповідний документ, виданий компетентними органами іноземної держави, який є дійсним на території України за умови його легалізації, якщо інше не передбачено законом, міжнародними договорами України.

1.6. У разі якщо в свідоцтві про смерть спадкодавця зазначено лише місяць та рік або тільки рік смерті, часом відкриття спадщини слід вважати відповідно останній день зазначеного місяця або 31 грудня поточного року.

1.7. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Рішення суду про оголошення фізичної особи померлою або про встановлення факту смерті особи в певний час не може бути прийнято нотаріусом на підтвердження факту смерті.

1.8. Якщо протягом однієї доби померли особи, які могли б спадкувати одна після одної, спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з них.

1.9. Якщо кілька осіб, які могли б спадкувати одна після одної, померли під час спільної для них небезпеки (стихійного лиха, аварії, катастрофи тощо), припускається, що вони померли одночасно. У цьому випадку спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з цих осіб.

1.10. Спадкоємець, який помер хоч і через декілька годин після спадкодавця, але на наступну добу, не вважається померлим з ним одночасно і у нього виникає право на спадщину.

 

1.11. Часом відкриття спадщини після смерті реабілітованих у встановленому порядку громадян є день прийняття рішення відповідною Комісією з питань поновлення прав реабілітованих про повернення спадкоємцям першої черги майна реабілітованого.

  

 

 

 

 

 

 

 

2. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця відповідно до статті 29 Цивільного кодексу України.

Якщо спадкодавець мав декілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.

Після смерті військовослужбовців строкової служби, а також осіб, які навчалися в навчальних закладах, що розташовані поза місцем їх проживання, місцем відкриття спадщини визнається те місце, де вони проживали до призову на строкову військову службу або до вступу до відповідного навчального закладу.

 Після смерті громадянина, який проживав у будинку-інтернаті для інвалідів, ветеранів, самотніх осіб та людей похилого віку, іншому закладі соціального призначення, місцем відкриття спадщини вважається місцезнаходження відповідного закладу.

Місцем відкриття спадщини після осіб, померлих в установах виконання покарань, визнається останнє місце проживання до арешту (взяття під варту).

Після смерті громадянина, який проживав на території монастиря, храму, іншого культового будинку, місцем відкриття спадщини вважається місцезнаходження відповідного будинку.

Якщо спадкодавець, якому належало майно на території України, мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається на підставі Закону України „Про міжнародне приватне право”.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна.

Якщо об’єктів нерухомого майна декілька і їх місцезнаходження різне, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження одного із об’єктів цього майна на вибір спадкоємця(ів).

 

 

За відсутності нерухомого майна місцем відкриття спадщини є місцезнаходження основної частини рухомого майна, що може бути підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію транспортного засобу, витягом з реєстру прав власності на цінні папери, ощадною книжкою тощо.

1.13. Місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою житлово-експлуатаційної організації, довідкою правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця; записом у будинковій книзі про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця, довідкою адресного бюро, довідкою райвійськкомату про те, що спадкодавець до призову на військову службу проживав за відповідною адресою.

 

Місце відкриття спадщини не може підтверджуватись свідоцтвом про смерть.

 

 

 

1.14. У разі відсутності у спадкоємців документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз’яснює спадкоємцям їх право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується копією рішення суду, що набрало законної сили.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Юридична справка
Теги:
Опубліковано: 2012.03.28 18:07


Увійдіть під своїм акаунтом, або зареєструйтесь щоб лишити коментар.

Підпишіться на нові коментарі до записів у блогах (RSS 2.0)