ГоловнаБлогиЕконом Фреш - блог компанії Економ Фреш ► Фанатизм української кухні
знайти

Фанатизм української кухні


 

Кожна з країн характеризується не лише культурними та архітектурними пам’ятками, а й своїми національними стравами. Пригадаєш якусь країну, як вона одразу викликає асоціацію з якимсь смачним делікатесом. Або ж навпаки – щось смачненьке вмить викличе зоровий образ про архітектурні та культурні пам’ятки, мегаполіси, багатолюддя, одяг, колорит, характери: піца та спагеті – про Італію, гаспачо – про Іспанію, хінкалі та хачапурі – про сонячну Грузію, суші – про Японію і, звісно, червоний борщ – про Україну. Наша національна кухня – одна з найунікальніших і найбагатших за вибором страв і напоїв. А кухарі – просто професори своєї справи.

Особливості українських страв

Українська кухня відома у всьому світі, а такі страви як вареники і борщ увійшли в меню усієї міжнародної спільноти. Вона формувалася впродовж тисячоліть, але остаточно утвердилася до середини 18-го сторіччя. Помітний вплив на її національний колорит зробили польські та білоруські кухарі. Українська кухня увібрала в себе деякі риси німецької, угорської, турецької та татарської кухарських шкіл. Для нас характерне часте використання яєць, борошна і овочів. Найпопулярніші овочі – буряк, бобові, морква, гарбуз, кукурудза і помідори. З прянощів та приправ використовують часник, цибулю, кмин, м'яту, червоний перець, корицю і лавровий лист. В українському кухарстві використовуються десятки тисяч рецептів страв, які вирізняються серед інших відносною простотою приготування і високими смаковими якостями. Не думаю, що знайдеться людина, якій не відомі українські борщі, пампушки, галушки, вареники, гречаники, фарширована риба, шпиговане сало, печеня, буженина. Українська кухня – пахуча, колоритна, різноманітна, надзвичайно смачна і незвичайно красива. Дуже смачні страви, запечені в спеціальних керамічних глечиках: печеня, вареники зі сметаною, тушкована капуста, картопля з м'ясом і чорносливом. Українці, як справжні гурмани, зробили величезний внесок у світову кулінарію.

український борщ

Перша страва

Борщ – традиційна українська страва, яку їли і на вечорницях, і на весіллі. Вважають, що перший борщ приготували козаки під час завоювання Азовської фортеці турецького хана. Тоді у борщ кидали все, що було під рукою. Усім дуже сподобалося. В козацькому наваристому борщі, навіть, ложка стоїть. Загалом червоний борщ готували з капустою, буряком, морквою, петрушкою, пізніше – з картоплею. У святкові чи недільні дні борщ варили з м’ясом, в будень – засмажували салом. Коли не було посту – клали ще й добрячу ложку сметани. Готували борщ у печі і їли декілька днів. Борщ вважали символом сім’ї. Щавлевий або зелений борщ варили з молодим щавлем, кропивою, лободою, листям городнього буряка, засмачуючи юшку звареним яйцем і сметаною. Червоний і щавлевий борщ у піст готували без сала і м'яса, на олії, з грибами та рибою. У більшій мірі борщ варили без м’яса. Сьогодні у приготуванні борщу є чимало рецептів, які дуже різняться.

Найпопулярніший продукт

Українці – народ працьовитий, увесь час займалися важкою працею – вирощуванням хліба. Така праця потребувала ситної їжі, тому в раціон ввійшли страви багаті на білки, жири та вуглеводи. Найпопулярніший продукт української кухні – сало. Споживають його і сирим, і копченим, і смаженим… А скільки анекдотів написано про цей незамінний продукт, тож за його відсутності можна насититись… анекдотичними смішними історіями. Для декого Україна навіть асоціюється з салом.

Розмовляють два українці:

– Ти чув, що від сала з’являється склероз?

– Я думаю, чому вранці поснідаю салом і цілий день не пам’ятаю, що їсти хочеться.

українська кухня у Луцьку

 

Категорія: кулінарія
Теги: українська кухня, українські страви
Опубліковано: 2012.05.03 18:37


      Ваш анонімний коментар




Підпишіться на нові коментарі до записів у блогах (RSS 2.0)