ГоловнаНовини ► Фальсифікація ліків на українському ринку
знайти

Фальсифікація ліків на українському ринку

Фальсифікація ліків на українському ринкуУ Держінспекції з контролю якості лікарських засобів Фокусу розповіли, які ліки найчастіше підробляють в Україну, і як це робиться

У цьому році Держінспекція виявила у продажу рекордну кількість фальсифікованих ліків за 10 років. І, як кажуть інспектори, справа тут не в зростаючому кустарному виробництві, а в більш ретельних перевірках, в тому числі і великих виробників ліків. З 140 заводів роботу 32-х довелося зупинити - вони не пройшли тест на відповідність європейським стандартам якості виробництва (GMP), які з цього року діють в Україні. Втім, це зовсім не означає, що українські таблетки гірше закордонних. Глава інспекції Олексій Соловйов говорить, що деколи вони навіть якісніше й ефективніше. Тим більше, що німецькі, що українські ліки найчастіше виготовлені з одного і того ж сировини, виробленого в Китаї.

Скільки фальсифікованих ліків на українському ринку - політики й експерти називають цифри від 1 до 50%?

Підробок не більше 1,5% від загальної кількості препаратов. Причому, в цей відсоток входять не тільки підроблені ліки, але і неякісні препарати з офіційних заводів, які ми виявляємо у продажу. До речі, в Європі ліків-підробок - від 2 до 6%, а в країнах третього світу до 10%.

Які препарати найчастіше підробляють в Україну?
Підроблюють ліки, які найчастіше рекламують - наприклад, «Мезим», «Фестал», «Омез», «Кетанов», «Доларен». Підпільні ділки так само, як і ми з вами, дивляться телевізор - не сумнівайтеся. Вітчизняні ліки ніхто не підробляє - немає сенсу. При їх вартості від 5 до 12 гривень, вигода буде мінімальною.

У серпні цього року Держінспекція разом з правоохоронними органами виявила у Василькові під Києвом найбільший за всю історію незалежної України цех з виробництва фальсифікату. Підпільники підробляли 14 відомих брендів, серед фальсифікованих ліків - німецькі «Мезим» і «Гепабене», французькі «Фестал» і «Бактисубтил», словенська «Лінекс», румунський «Афлутоп», польський «Лоринден», а також 7 індійських препаратів - « кетанов »,« Ефект»,«флюколд» і т.д.

Скільки коштує організація підпільного цеху з виготовлення фальшивих ліків і як швидко він окупиться?

Обладнати підпільний цех коштує не більше 800 тисяч гривень. А на продажі одного препарату в місяць можна заробити 10 мільйонів гривень. Але Україна - країна унікальна: низька купівельна спроможність і гарна система контролю в принципі робить невигідним підпільне виробництво - куди вигідніше продавати ліки офіційно. До слова, про Васильків - сировину в підпільному цеху було прострочене, ввезене нелегально. Безпосередні виконавці затримані, організаторів шукають.

Яким чином найчастіше підробляють медпрепарати?

Зазвичай ми ділимо фальсифікат на так званий «білий» і «чорний». І те, й інше є в України. «Білий» - це препарати, зроблені з дотриманням всієї технології. Прибуток фальсифікатори отримують в основному за рахунок порушення авторських прав, невиплат податків та економії коштів на етапах реєстрації та контролю якості. Головна небезпека «білих» фальсіфкатов - їх якість ніким і нічим не гарантується, і споживачеві навіть нікому буде пред'явити претензії. Що вже говорити про «чорний» фальсифікат - це ліки, які не відповідають ні за якістю, ні за кількістю діючої речовини. Трапляється, ділки просто переклеюють етикетки дорожчого ліки на флакон з дешевим - таке ми бачили у Василькові. У величезних тазах відмочували ампули простроченого антибіотика, на який згодом переклеювали нові етикетки, причому з назвою зовсім іншого препарату. Були там і таблетки з вичерпаним терміном придатності, які фасувалися в нові упаковки і вирушали назад до аптек. Уявіть, який буде результат від прийому таких ліків. Як потрапляють до ділкам прострочені ліки, я не знаю. За законом вони утилізуються на двох українських заводах - під Одесою і в Сумах - або повертаються дистриб'ютору. Як ще підробляються ліки? Самий популярний вид підробки - пустушка. Борошно або крейда пресують у форму оригінальної таблетки. Померти від такого не можна, але й вилікуватися навряд чи вдасться.

Такий фальсифікат небезпечний, адже якщо ви важко хворі, а підробка не діє, хвороба може почати прогресувати. Ще один хіт підробок - порушена пропорція, коли в таблетку недосипають діючої речовини - в результаті хворий знову-таки не доліковується.

Ви пропонуєте посилити покарання за підробку ліків до 10 років в'язниці. Як зараз карають за фальсифікат?

1700 грн штрафу - ось і все покарання. У Верховній Раді з минулого року лежить законопроект, що збільшує покарання за підробку - штраф до 8 тис. грн. і позбавлення волі до п'яти років в'язниці. А три тижні тому Прем'єр-міністр України звернувся в Раду з пропозицією збільшити відповідальність вдвічі - до 10 років в'язниці. На початку наступного року цей закон може бути прийнятий. В Америці за підробку ліків садять у в'язницю на 15 років, в Європі - у середньому на 13 років, у Китаї - розстріл.

Є думка, що індійські препарати менш якісні ніж ліки, скажімо, європейського виробництва. Чи так це?

За останні кілька років більшість європейських виробників ліків перенесли своє виробництво в країни, що розвиваються - Індію, Китай, Пуерто-Ріко. Наведу приклад: Sanofi-Aventis, GlaxoSmithKline, Astra Zeneca, Ratiopharm, Pfizer. Тому суперечка про низьку якість індійських ліків і вису німецьку чи бельгійську не актуальна - більшість ліків, які потрапляють на фармацевтичний ринок, виробляється у країнах третього світу. І це світова тенденція. Інша справа, що європейські компанії, де б таблетки не виробляли, відповідають за якість своїх ліків. До речі, навіть багато хто з ліків, які виробляють в Україні - походження Південно-Східної Азії. У країну ввозяться готові ліки - так званий ін-балк, який на місцевих заводах лише розфасовується.

В Україні зареєстровано майже 14 тисяч препаратів. Скільки з них генериків, тобто копій оригінальних препаратів?

На ринку майже 90% всіх ліків - генерики, причому така ситуація в усьому світі. І це зрозуміло - генерики коштують дешевше оригінальний ліків, але ж саме до здешевлення вартості лікування прагнуть всі країни світу. Тим більше, закон дозволяє будь-якому виробнику почати випуск копії винайденого препарату вже через п'ять років після того, як оригінал з'явиться на ринку. За кордоном цей термін трохи більше - 7-10 років. До чого це призводить? На прилавках аптек можна знайти 132 різних варіацій протигрибкового препарату флуконазол, 114 цефтриаксону, випущених різними заводами, 30, і це тільки вітчизняних, диклофенаком. Що залишається виробникам, щоб хоч якось конкурувати між собою? Економити, знижуючи вартість свого ліки - одні економлять на електриці, інші - на якості таблетки. У результаті страждає пацієнт.

У зимовий період, коли всі хворіють на застуду, МОЗ зазвичай приймає граничні націнки на перелік життєво важливих ліків - це більше тисячі найменувань. Решта ліки як були дорогими, так і залишаються. З чим це пов'язано?

Два роки тому, коли ціни на таблетки поповзли вгору, доходило до того, що народ бив вікна в аптеках. Усі чомусь думають, що в дорожнечі ліків винна аптека. Це не так - аптеки мільйони не заробляють, оборот аптеки в місяць становить близько 100 тис. грн у столиці та великих містах України та близько 3,5-5 тисяч гривень в селах і райцентрах. Ціни провізори теж не встановлюють - вартість пігулки формується на заводі, а там держава нічого не регулює. Наприклад, в Англії є обмеження націнки на вартість ліків і для аптек, і для постачальників, і для заводів. У нас же сказати, скільки націнює виробник, не може ніхто.

Новину додано у п'ятницю, 10 грудня 2010 року, о 16:31, показати всі новини за п'ятницю, 10 грудня 2010 року
Категорія "наука та здоров'я", показати всі новини категорії "наука та здоров'я"
Географія: Україна, показати всі Новини України
Тема: "Епідемія грипу в Україні", показати всі новини по темі "Епідемія грипу в Україні"

Ще новини по темі: