Легендарна щука у волинському Святому озері – рибина з легенд
На Святому озері біля села Тура, що на Волині, вже не одне століття живе легенда про велетенську щуку, якій, як кажуть місцеві, аж триста літ! За словами відомого письменника-краєзнавця Віктора Лазарука, ця старезна рибина поросла черепашками й мохом, нагадуючи старого утопленика, що нібито спливає на поверхню, аби знову вразити селян.
«Та ж старезна щука – як сама історія Полісся, — розповідає Лазарук. — Поросла вона черепашками, мохом так обросла, що молодиці шарахаються, як тільки її побачать. Ще й кажуть, що рве перемети й сіті, як тільки хто пробує її дістати!»
Озеро біля Тури – найбільше з-поміж усіх Святих озер Волині. Його плесо розтягується на 44 гектари, а глибина сягає майже 16 метрів. За словами Лазарука, місцеві розказують, що Свята річка, яка бере початок з озера, сполучає водойму з усією Дніпровсько-Бузькою системою.
«Чи багато хто знає, що на виході з озера стоїть шлюз-регулятор, — каже краєзнавець, — але ніхто того місця річкою не називає. Тільки між собою “Свята” річка й ходить. Місцеві до шлюза здавна ставляться з повагою, мовляв, вона береже озеро й далі Прип’яттю все несе».
Волинські поліщуки зберігають чимало таких розповідей про свої водойми. «Кажуть, ця щука часів Богдана Хмельницького, – сміється Лазарук. – Але вже ніхто її не бачив: риба стара, хитра, то кажуть, втекла до Дніпра чи аж на Буг подалася!»